Ajankohtaista / Menneet tapahtumat / Syrjäytyminen ja sosiaalityö -seminaari
A A A

"Syrjäytyminen ja sosiaalityö" - seminaari 4.10.2012
Lapin sosiaalityön ja sosiaalialan opetus- ja tutkimuskeskus (ESR –hanke) järjesti 4.10.2012 seminaarin aiheesta ”Syrjäytyminen ja sosiaalityö” - Tukeeko vai ennaltaehkäiseekö sosiaalityö sosiaalisten ongelmien periytymistä? Seminaari pidettiin Rovaniemen ammattikorkeakoulun Rantavitikan kampuksen Borealis -salissa ja välitettiin virtuaalisesti Kemi-Tornion ammattikorkeakoulun sosiaalialan Sauvo-auditorioon.

Päivän aloittivat projektipäällikkö Tarja Kemppainen ja hanketyöntekijä Voitto Kuosmanen esittelemällä opetus- ja tutkimuskeskuksen toimintaa sekä hankkeen nettisivuja. Tämän jälkeen seminaarin pääluennoitsija Antti Särkelä pohti puheenvuorossaan muun muassa sosiaalialan ihmiskäsitystä, sosiaalityöntekijän positioita sekä sosiaalisen auttamistyön lähtökohtia. Sen jälkeen syrjäytymistä tarkastelivat omissa kommenttipuheenvuoroissaan:

  • Anneli Pohjola (yliopiston sekä sosiaalityön opetuksen ja tutkimuksen näkökulmasta)
  • Leena Viinamäki (ammattikorkeakoulun ja sosiaalialan opetuksen näkökulmasta)
  • Asta Niskala (kehittämistyön näkökulmasta)
  • Hannu Lyly (kehittäjäasiakkaan näkökulmasta)
  • Markus Hemmilä (Rovaniemen kaupungin edustajana)
  • Pia Ruotsala (Saamelaisalueen sosiaalityön näkökulmasta estyi saapumasta paikalle)

Päivän päätti Särkelän loppupuheenvuoro. Seminaaripäivän puheenjohtajana toimi Sanna Väyrynen.

Seminaari oli suunnattu sosiaalialan työntekijöille, kehittäjille, asiakkaille, opiskelijoille ja kaikille aiheesta kiinnostuneille. Tilaisuutta seurasi yhteensä noin 170 henkilöä - paikan päällä Rovaniemellä yli 60, Kemissä lähes 100 ja iLinc -yhteyksin kotikoneelta noin kymmenkunta henkilöä.
Seminaaripäivän materiaali:
Verkkopalvelumme käyttää evästeitä, lue lisää evästeistä. Jatkamalla sivuston selailua hyväksyt evästeiden käytön. [Hyväksyn ehdot]
OK